Podle kategorií výnosovosti pro území ČR byla pomocí programu ArcMap a kategorizace Corine Land Cover 2000 vyselektována pro zájmové okresy severních Čech kategorie 211, 242 a 243, které odpovídají nezavlažované orné půdě, komplexním systémům kultur a území převážně zemědělskému s příměsí přirozené vegetace. Každá z parcel byla zatříděna do jedné kategorie výnosovosti podle výnosovosti katastrálních území na nichž se uvedené kategorie nacházejí. Následně byl ze statistických údajů zjištěn průměrný výnos zastoupených obilovin a řepky.
Stanovený průměrný výnos zrna obilovin a řepky a byl násoben koeficientem poměru zrn a slámy a výsledný průměrný výnos slámy zařazen do jedné z osmi kategorií výnosovosti zájmového území. Na základě obrazové analýzy dat jsme dospěly ke zjištění podílu výměry orné půdy v každé z osmi kategorií výnosovosti, následně jsme tento podíl využily ke stanovený hektarové výměry každé z osmi kategorií, kterou jsme násobily výnosem slámy a jejím zastoupením v osevním sledu, tak byl zjištěn výnos řepkové a obilní slámy v každé kategorii i celkem za celkovou výměru orné půdy ve sledovaných okresech.
Kartogram číslo 3. Kategorie výnosovosti orné půdy podle BPEJ zastoupených v katastru pro okres Chomutov
Kartogram číslo 4. Kategorie výnosovosti orné půdy podle BPEJ zastoupených v katastru pro okres Most
Kartogram číslo 5. Kategorie výnosovosti orné půdy podle BPEJ zastoupených v katastru pro okres Teplice
Kartogram číslo 6. Kategorie výnosovosti orné půdy podle BPEJ zastoupených v katastru pro okres Ústí nad Labem
Z výše prezentované graficky znázorněné kategorizace výnosovosti výměry zemědělské půdy jsou patrné následující skutečnosti:
v těchto okresech můžeme rovněž počítat větší velikosti obdělávaných pozemků díky rovinatosti a lepším kategoriím BPEJ. |
Výstupy z projektů > Potenciál produkce vedlejších zemědělských výrobků a sena z TTP v pánevních okresech Ústeckého kraje (2009) > 5. Kategorizace katastrálních území pro určení jejich výnosovosti >